Menü
Sepet 0

Bir Taç Masalı: Kate Middleton ve Gelin Tacı....

Deniz Cikis tarafından tarihinde

 

Bugün radarımızda Cambridge Düşesi Catherine’in düğün gününde başını süsleyen Cartier “Halo” taç var. Kraliyet Düğünü koleksiyonumuzun parçası olarak birebir reprodüksiyonunu sizlerle buluşturduğumuz Halo tacın orijinali, neredeyse 80 yıldır İngiliz kraliyet ailesi kadınları tarafından kullanılıyor, tam 739 küçük pırlanta ve 149 iri boyutlu elmas içeriyor. Halo’nun ışıltılı tarihinde bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

 

Halo, Kate Middleton gelin tacı olarak tercih etmeden tam 75 yıl önce, ünlü mücevher evi Cartier tarafından 1936 yılında tasarlanır ve zamanın York Dükü tarafından, Kral 6. George olarak tahta geçmeden tam üç hafta önce eşi için satın alınır. York Düşesi Elizabeth (bugün bildiğimiz adıyla Ana Kraliçe), hediye tacını ilk kez kraliçe olarak tahta geçtikten sonra takma fırsatı bulur. 

 

Kraliçe, 1944 yılında bu eşsiz parçayı tahtın veliahtı olan kızı Prenses Elizabeth’e son derece özel bir 18. doğumgünü hediyesi olarak armağan eder. Elizabeth, 1952 yılında Kraliçe 2. Elizabeth olarak tahta geçtikten sonra daha ağır taçlara geçiş yapar ama Cartier taç kısa sürede kız kardeşi Prenses Margaret’ın radarına girer. Güzelliği ve hareketli hayatıyla tanınan genç prenses, 1950’ler ve 60’lar boyunca aile yadigarı Cartier tacı sıklıkla ablasından ödünç alır ve göz alıcı elbiseler, işlemeler, kürkler, bolca mücevherden oluşan tarzını tamamlamak için kullanır.

kate middleton gelin tacı prenses margaret 
kate middleton gelin tacı prenses margaret
kate middleton gelin tacı prenses margaret 
kate middleton gelin tacı prenses margaret

 

70’lere gelindiğinde tacımızın yeni bir müdavimi vardır: Kraliçe Elizabeth’in tek kızı, o sıralar genç kızlığa adım atmakta olan Prenses Anne. Küçük prenses, annesine ait olan tacı sportif ve minimal stiline zarif bir ışıltı eklemek için sayısız davette takar. 

kate middleton gelin tacı prenses anne 
kate middleton gelin tacı prenses anne

Halo, 80’lerden sonra uzun bir süre görülmez. Bir daha kameraların karşısına takvimler 2011’i gösterdiğinde, Prens William’ın Cambridge Düşesi ünvanını alacak olan Kate Middleton’la evlendiği gün çıkacaktır. O gün sıradan bir vatandaştan kraliyet ailesi üyesine dönüşen Kate Middleton gelin aksesuarı seçimi ile de çok konuşulur.

kate middleton gelin tacı gelinlik gelinliği

Gelinlerin düğün gününde “bir yeni, bir eski, bir ödünç, bir de mavi” obje bulundurması şeklindeki İngiliz adetine uyan Middleton’ın anne ve babası tarafından düğün için özel olarak yaptırılan aile armalı küpeleri yeniyi, Alexander McQueen imzalı gelinliğinde kullanılan antik dantel tekniği eskiyi temsil eder, mavi ise gelinliğinin içine dikilen bir parça mavi kurdeleyle hallolur. Ödünç parça için Kraliçe Elizabeth’in kapısını çalınır ve kraliyet taç koleksiyonunun en özel parçalarından olan Cartier Halo arşivlerden çıkarak tüm dünyanın gözlerini çevirdiği düğünde gelinin başında, hem de mücevher tarihinde yerini alır.

 

Kate Middleton'ın kullandığı gelin tacı, birebir kopyasıyla koleksiyonumuzda yer alıyor. Eğer Cambridge Düşesi stil ikonunuzsa, saç modelinize zarif ve asil bir tamamlayıcı olarak Catherine gelin tacımızı öneriyoruz. Küpeden eldivene her detayla kraliyet ailesi asaletini yansıtmak için Elsa & Bambi koleksiyonundan tüm önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Catherine Gelin Tacı         Alexandra Küpe                            

    

Beatrice Bolero                Audrey Eldiven

 

Related Posts

2018 Gelinlik Trendleri ve Gelinlik Aksesuarları
2018 Gelinlik Trendleri ve Gelinlik Aksesuarları
2018'in en şık gelinlik trendlerine yakından bakalım mı? Tabi en büyük tutkumuz gelin aksesuarlarını da unutmadan... Haz
Read More

Yazıyı paylaşınSonraki Yazılar →