Menü
Sepet 0

Grace Kelly: Bir Prensesin Gelinliği

Elsa & Bambi tarafından tarihinde

Bazı gelinlikler asla unutulmaz. Efsanevi gelinlik denildiğinde bizim aklımıza Grace Kelly'nin Monaco Prensi Rainier'yle evlenerek Hollywood yıldızlığından prensesliğe yatay geçiş yaptığı 1956 tarihli düğününde giydiği; güncel ve gelenekseli kusursuzca harmanlayan gelinliği geliyor. Şimdi dilerseniz ilham panolarımızda baş köşeye oturttuğumuz bu enfes gelinliğin detaylarına göz atalım mı? 

Grace kelly gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü
Grace Kelly, gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü, gelin tacı

Grace Kelly'nin gelinliği, yıldızın Hollywood günlerinde bağlı bulunduğu film yapım şirketi olan MGM'in kostüm tasarımcısı Helen Rose imzasını taşıyor. Gelinliğin MGM tarafından prensese bir düğün hediyesi olarak yaptırıldığını da not düşelim. 

Grace Kelly gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü

Metrelerce ipek tafta, ipek tül, krep ve Brüksel danteli kullanılarak imal edilen balo tipi gelinlik, üste oturan uzun dantel kollu ve yüksek yakalı dantel bir üst bölüme sahip. Bir metreye yakın kuyruğuyla da Monako'nun ağırbaşlı, küçük ama asil havasını yansıtıyor.

Grace Kelly gelinlik, gelinliği gelinlik aksesuarları, düğünü, Prens Rainier, prenses oluşu

Gelinlik, feminen ve sade siluetiyle 1950'leri yansıtırken gelenekle olan bağlantısını da koparmıyor. Bele oturan kuşak detayı ve minik düğmelerle süslü yüksek dantel yaka detayları, dönemin en popüler oyuncularından biri olan Grace Kelly'yi adeta eski çağlardan kopup gelmiş bir geline dönüştürmüş.

Grace Kelly, gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü

Grace Kelly gelinlik, gelinliği, düğünü, gelin aksesuarları, prenses oluşu, Monaco kraliyet ailesi

Grace Kelly gelinlik, gelinliği, düğünü, gelin aksesuarları, prenses oluşu, Monaco kraliyet ailesi, Prens Rainier

Çiçeği burnunda prenses, gelinliğini tamamlaması için inci çiçeğinden minik bir buket, ucu dantel işlemeli orta boy bir duvak ve yine inci çiçeği figürleriyle süslü minik bir kep tercih etmiş. 

Grace Kelly, gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü

Grace Kelly, gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü, gelin tacı

Grace Kelly, gelinliği, gelinlik aksesuarları, gelin çiçeği, gelin tacı, prenses oluşu, düğünü

Aradan geçen 61 yıla rağmen, Grace Kelly gelinlik tercihiyle gelinleri etkilemeye devam ediyor. Ünlüler dünyası da ilham perisi olarak Monako Prensesi'ne sık sık başvuruyor!

 

Cambridge Düşesi Kate Middleton gelinlik modeli seçiminde ilk önce Grace Kelly'nin tercihine göz atmış olmalı ki gelinlikten aksesuara neredeyse birebir aynı! Yüksek yaka detayı, dantel üst bölüm, ağırbaşlı prenses silueti ve ucu dantel işlemeli orta boy duvak nedeniyle diyebiliriz ki ortada tesadüf olmak için çok fazla benzerlik var. Üstelik mine çiçeği gelin buketi tercihleri de aynı.

Grace Kelly, Kate Middleton gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü, gelin tacı

 

Nicky Hilton, Prenses Grace'inkiyle aynı siluete sahip ve yüksek yakalı gelinliğiyle ünlü yıldıza olan hayranlığını ele vermiş.

Grace Kelly, Nicky Hilton gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü

 

Ivanka Trump da üst bölümü tamamen dantelden oluşan ve üste oturan gelinliğiyle Grace Kelly'den bariz şekilde ilham almış.

Grace Kelly, Ivanka Trump gelinliği, gelinlik aksesuarları, prenses oluşu, düğünü

 

Prenses tipi gelinliklerin belki de en ilginç örneklerinden birine göz atacağız şimdi. Nicole Richie, bir parça punk etkisiyle harmanlasa da kuşaklı bel detayı, boğazda kavuşan dantel yaka, dantelden oluşan uzun kollar ve kabarık etekler Grace Kelly'den ödünç alınmış.

Grace Kelly gelinliği, gelinlik aksesuarları, düğünü, Nicole Richie gelinlik

 

Eğer siz de Grace Kelly tarzı bir gelinlik tercih ediyorsanız vintage gelin aksesuarları koleksiyonumuzdan şahane önerilerimiz olacak size. En önemli ilham kaynaklarımızdan olan Grace Kelly'nin zarafetini düğün gününüze taşıyacak parçalarımızla sizi başbaşa bırakıyoruz.


Yazıyı paylaşın← Önceki Yazılar Sonraki Yazılar →